TIG Zavarivanje

TIG Zavarivanje

TIG zavarivanje (volfram-inertni gas) ili GTAV zavarivanje (gasno-volframn oelektrolučno zavarivanje) prema AVS nomenklaturi, tehnika je zavarivanja koja uključuje upotrebu topljive volframove elektrode, zaštićene inertnim gasom, sa ili bez doprinosa metala.

To je jedna od najpopularnijih metoda, jer garantuje vrlo visok kvalitet zglobova, ali zahteva upotrebu visoko specijalizovanih stručnjaka.

Otkrijmo sve što se može znati o metodi TIG zavarivanja, koja se koristila od Drugog svetskog rata u vazduhoplovnoj industriji.

Proces TIG zavarivanja

Oprema za izvođenje TIG zavarivanja uključuje:

  • aparat za zavarivanje ili generator snage
  • gorionik koji se sastoji od volframove elektrode i nosača, mlaznica za dovod zaštitnog gasa, izolacioni omotač, napajanje električnom energijom
  • boca sa zaštitnim gasom

Postupak zavarivanja zasnovan je na dovođenju elektrode oko koje teče zaštitni gas u bazen za topljenje zahvaljujući gorioniku.

Rukovatelj, slobodno se krećući i održavajući odgovarajuću udaljenost, tako može zavariti materijal: „pletenica“  je klasični rezultat ove tehnike koja se, s obzirom na kvalitet i estetsku vrednost, vrlo često koristi kada zavar ostaje vidljiv.

Aparat za zavarivanje

Za TIG zavarivanje nisu potrebne posebne mašine: za zavarivanje nekih materijala možete jednostavno koristiti generator jednosmerne struje.

To se, međutim, ne odnosi na sve metale: da biste radili na aluminijumu, magnezijumu i bronzi potrebna vam je profesionalna mašina za zavarivanje na kojoj možete birati između jednosmerne ili naizmenične struje.

Gorionik za TIG zavarivanje

Kao što smo videli gore, TIG gorionik za zavarivanje sastoji se od nekoliko delova i povezan je direktno sa bocom za gas. Protok gasa je moguće regulisati pomoću keramičke kapice postavljene na samgorionik.

Pogledajte kategoriju Gorionici za TIG zavarivanje i Delovi za gorionike

Elektrode

Moraju da izdrže visoke temperature koje stvara električni luk, elektrode su izrađene od volframa ili njegovih legura: pored toga što ima bolje tehničke i mehaničke karakteristike od ostalih metala, volfram je poželjniji s obzirom na veliku termoelektričnu snagu koja stabilizuje luk.

Obično se koriste u jednosmernoj struji i direktnom polaritetu, tj. Sa pozitivnim polom na komadu koji se zavaruje, elektrode na tržištu imaju prečnik u rasponu od 0,25 mm do 6,4 mm.

Pogledajte kategoriju Elektrode za TIG zavarivanje

Obrnuti polaritet, zadržavajući negativni pol na komadu, koristi se na lakim metalima kao što je aluminijum, radije radeći sa naizmeničnom strujom.

Veoma je važno naoštriti vrh elektrode dok ne postane koničan, povećavajući sposobnost stvaranja elektrona i usmeravanja do tačke koja se zavaruje.

Zaštitni gasovi za TIG zavarivanje

Za savršeno zavarivanje, najčešćekorišćeni gasovi su argon i helijum, odvojeni ili pomešani sa drugim gasovima kao što je vodonik. Mi više volimo da koristimo čisti argon s obzirom na prednosti ovog plemenitog gasa:

  • čini luk za zavarivanje stabilnijim
  • ima relativno nisku cenu
  • smanjenog prodiranja, vrlo korisno za zavarivanje vrlo tankih komada
  • čišćenje na lakim metalima kao što je aluminijum

Argon i helijum se mešaju kada je potrebno zavariti guste materijale, povećavajući toplotnu provodljivost, a samim tim i snagu prodora. S druge strane, vodonik se koristi kada je potrebno zavariti delove na bazi nikla.

Prednosti i mane TIG zavarivanja

Prednosti ovog načina rada su nesumnjivo velika zaptivanja spojeva za zavarivanje i estetski rezultat, kao i odličan prodor. S druge strane, nije bez nedostataka: to je spor proces i rizikuje poroznost, kao i velike poteškoće u obradi koja zahteva upotrebu visokokvalifikovanog osoblja.

Na našoj veb stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad veb stranice, dok nam drugi pomažu da poboljšamo ovu veb lokaciju i korisničko iskustvo (praćenje kolačića). Možete sami odlučiti da li želite da dozvolite kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći da koristite sve funkcionalnosti veb lokacije.